معاملات اسپات در ارزهای دیجیتال

معاملات اسپات

معمول ترین روش برای انجام معاملات در بازار ارزهای دیجیتال اسپات تریدینگ یا معاملات نقدی است که همان ثبت سفارش در صرافی‌های ارز دیجیتال شناخته می‌شود. اگر می‌خواهید با معاملات اسپات در ارزهای دیجیتال آشنا شوید این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

اسپات تریدینگ چیست؟

خرید و فروش یک دارایی، ارز خارجی یا کالایی که قرار است در یک تاریخ مشخص انجام شود معامله نقدی یا اسپات تریدینگ نامیده می‌شود.
در معاملات نقدی یا اسپات تریدینگ کالایی که مورد معامله قرار گرفته در همان لحظه تحویل داده می‌شود. بنابراین معاملات اسپات در مقابل معاملات فیوچرز قرار می‌گیرند. دلیل آن این است که در معاملات فیوچرز کالای مورد مبادله در تاریخ موعد قرار داد تحویل خریدار می‌شود.
سود حاصل از این دسته معاملات در صورت بالا رفتن قیمت کالای خریداری شده به دست می‌آید. بنابراین با توجه به اینکه در این معامله تریدرها در صورت افزایش قیمت سود به دست می‌آورند، به آن بازار یک طرفه هم می‌گویند.
برای مثال در معاملات نقطه ای یا اسپات ارز دیجیتال بیت کوین، بلافاصله پس از انجام معامله، ارز بیت کوین از خریدار به فروشنده انتقال داده می‌شود. اما در معاملات فیوچرز پس از انعقاد قرارداد و پرداخت هزینه بیت کوین خریداری شده، در تاریخی که در قرارداد مشخص شده است بیت کوین بین فروشنده و خریدار انتقال داده می‌شود.

اسپات تریدینگ چیست؟

بیشتر بخوانید: منظور از معاملات فیوچرز در ارز دیجیتال چیست؟

قیمت اسپات در اسپات تریدینگ

از آنجا که در معاملات نقطه ای یا اسپات معامله در همان لحظه انجام می‌شود قیمت اسپات نیز به صورت لحظه ای در حال تغییر است. به عنوان مثال اگر شما قصد خرید ارز دیجیتالی را دارید که هم اکنون n دلار است قیمت معامله اسپات آن نیز در این لحظه n دلار خواهد بود. اما ممکن است در زمان دیگری این قیمت تغییر پیدا کند و کم یا زیاد شود.
بنابراین قیمت فعلی یک دارایی نظیر ارز دیجیتال در بازار به عنوان قیمت اسپات شناخته می‌شود.
کلیه صرافی‌های ارز دیجیتال ایران در دسته بندی معاملات اسپات قرار می‌گیرند. زیرا در این صرافی‌ها تمامی‌معاملات به صورت نقدی انجام می‌شود. اما برخی از بازارهای فرابورس نظیر بازار بورس کالای CME، BAKT و صرافی بیت مکس از روش معالات فیوچرز برای معاملات خود استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: هولد کردن در ارز دیجیتال چیست؟

معاملات اسپات چگونه انجام می‌شود؟

در معاملات اسپات روش کسب سود با افزایش قیمت دارایی خریداری شده اتفاق می‌افتد. بنابراین معامله گران در این معاملات تلاش می‌کنند دارایی‌های را خریداری کنند که منجر به افزایش ارزش می‌گردند.
روش دیگر کسب سود در معاملات اسپات به این صورت است که معامله گران دارایی‌های مالی خود را در این معاملات به فروش می‌رسانند و بعد از اینکه قیمت آن دارایی کم شد مجددا آن را خریداری می‌کنند.
قیمت یک دارایی در معاملات اسپات همان قیمت اسپات آن نامیده می‌شود. شما می‌توانید در بازارهای اسپات، با بهترین قیمت اسپات دارایی‌های خود را خرید و فروش کنید. اما نمی‌توان تضمین نمود قیمت بازار در زمان سفارش گذاری شما دچار تغییر نشود.
از طرفی این امکان وجود دارد میزان حجم کالایی که قصد خرید آن را با قیمت دلخواه خود دارید کافی نباشد. مثلا می‌خواهید تعداد حدود 10 ارز بیت کوین با قیمت اسپات خریداری کنید، اما فقط 3 عدد بیت کوین با آن قیمت موجود باشد. در این صورت مجبور خواهید شد بقیه بیت کوین‌ها را با قیمت دیگری خریداری کنید.
قیمت‌های اسپات در هر لحظه در معرض نوسان هستند و به روزرسانی می‌شوند.
برخی از معاملات اسپات خارج از صرافی‌ها انجام می‌شود در این صورت شما می‌توانید هزینه و میزان مشخصی از کالا را برای معامله تعیین کنید. علاوه بر این معامله را به شکل کاملا مستقیم و بدون واسطه با فرد فروشنده و یا خریدار انجام دهید.
در بازارهای اسپات در اکثر موارد تحویل کالا معمولا به صورت فوری انجام می‌شود یا نهایتا تا دو روز کاری بعد کالا تحویل داده می‌شود.
با این حال تمامی‌بازارهای رمزارز به صورت شبانه روزی باز هستند. بنابراین معامله گران می‌توانند بدون هیچ مشکلی معاملات فوری انجام دهند. در نظر داشته باشید این فرآیند ممکن است در معاملات خارج از صرافی‌ها زمان بیشتری طول بکشد.

معاملات اسپات چیست

بیشتر بخوانید: آشنا با انواع صرافی‌های ارز دیجیتال

انواع صرافی در معاملات اسپات

معاملات اسپات در یک مکان مشخص انجام نمی‌گیرد و محدود به یک مکان خاص نیست. بیشتر معامله گران معمولا معاملات اسپات را در صرافی‌ها انجام می‌دهند. اما لازم است بدانید امکان انجام معامله مستقیم و بدون واسطه نیز در معاملات اسپات فراهم شده است. معاملات خارج از صرافی‌ها OTC یا Over The Counter نامیده می‌شود. در این نوع معاملات هیچ قانون مشخصی وجود ندارد و معامله کاملا مطابق با خواسته طرفین انجام می‌شود.
علاوه بر این معامله گران می‌توانند از پلتفرم‌های معاملاتی و یا صرافی‌ها برای انجام معاملات اسپات استفاده کنند. همانطور که قبلا هم گفتیم صرافی‌ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند. صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز.

صرافی‌های متمرکز

صرافی‌های متمرکز امکان مدیریت دارایی‌های مختلفی نظیر فارکس، ارز دیجیتال و کالا را بر عهده دارد. در واقع صرافی‌های متمرکز یک واسط بین صاحبان دارایی مورد معامله و کاربران می‌باشند. به منظور استفاده از این صرافی‌ها ابتدا لازم است با پول فیات و یا هر ارزی که تصمیم به معامله آن دارید حساب کاربری خود را شارژ نمایید.
بررسی انجام درست تراکنش‌ها به کمک صرافی‌ها امکان پذیر است. حفظ امنیت و محافظت از دارایی‌های مشتریان، پیروی از قانون گذاران، احراز هویت KYC، قیمت گذاری عادلانه و… از جمله وظایف و مسئولیت‌های صرافی‌های متمرکز به شمار می‌رود. این صرافی‌ها سود خود را از کارمزد تراکنش‌ها و سایر فعالیت‌های تریدینگ دریافت می‌کنند. بنابراین در صورت وجود کاربر و نقدینگی کافی در هر دو بازار نزولی و صعودی کسب سود خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: ارز فیات چیست؟

صرافی‌های غیرمتمرکز

عمده فعالیت صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، در زمینه رمزارزهاست. این دسته از صرافی‌ها سفارشات خرید و فروش را از طریق بلاک چین به همدیگر وصل می‌کنند. در این نوع صرافی‌ها کاربران در اکثر مواقع نیاز به ساخت حساب کاربری ندارند. زیرا معاملات کاربران کاملا مستقیم و بدون نیاز به وجود صرافی از طریق کیف پول ارز دیجیتال آنها انجام می‌گیرد.
پنکیک سواپ و یونی سواپ نیز نوعی دیگر از صرافی‌های غیرمتمرکز به شمار می‌روند که از روش مبتنی بر Order Book استفاده می‌کنند. این بازارسازهای خودکار نیز از قراردادهای هوشمند بهره می‌برند. در این بازارها خریداران توکن‌های خود را با وجوه موجود در استخرهای نقدینگی تعویض می‌کنند. تامین کنندگان نقدینگی نیز کارمزد تراکنش‌ها را در ازای این خدمت دریافت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: قرارداد هوشمند در ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند؟

معاملات خارج از صرافی OTC

یکی دیگر از روش‌های انجام معاملات، مربوط به معاملاتی است که خارج از صرافی‌ها انجام می‌شود. در این روش معاملات که به صورت مستقیم بین کارگزاری‌ها و تریدرها انجام می‌گیرد، دارایی‌های مالی و سهام مورد معامله قرار می‌گیرند. سازماندهی معاملات نقدی و یا اسپات تریدینگ در این بازارها به کمک موبایل و پیام رسانی انجام می‌گیرد.
عدم نیاز به دفتر سفارشات از جمله مزایای این بازار به شمار می‌رود.
صرافی‌ها امکان انجام معامله یک ارز با میزان سرمایه بازار کم و نقدینگی کم را در قیمت درخواستی شما نمی‌توانند انجام دهند. در این صورت مجبور می‌شوید سفارش خود را با قیمت بالاتری ثبت نمایید. به همین خاطر معاملات بزرگ در بازارهای OTC قیمت‌های عادلانه تری دارند. بنابراین انجام معاملات بزرگ اولین ارز دیجیتال نیز در بازارهای OTC به نسبت صرافی‌ها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر خواهد بود.

مزایای اسپات تریدینگ

  • شفاف بودن قیمت‌ها و وابسته بودن آن به میزان عرضه و تقاضا در بازار
  •  سهولت شرکت در معاملات اسپات به دلیل قوانین آسان، مشخص بودن پاداش‌ها و ریسک‌های احتمالی.
  •  امکان از دست رفتن سرمایه در این معامله وجود ندارد و شما به آسانی می‌توانید در صرافی سفارش خود را ثبت نمایید. در این نوع معامله می‌توانید در هر زمان که مایل بودید به یک معامله ورود کنید و یا از آن خارج شوید.

معاملات spot

بیشتر بخوانید: نقدینگی یا لیکوییدیتی ارز دیجیتال چیست؟

معایب اسپات تریدینگ

  • معمولا سود حاصل از معاملات اسپات بسیار کمتر از سود معاملات فیوچرز و مارجین است. در معاملات فیوچرز امکان کسب سود بیشتر با همان میزان سرمایه فراهم شده است.
  • پایداری قیمت برای برخی از دارایی‌ها و افراد و شرکت‌های خاص بسیار حائز اهمیت است. به طور مثال یک شرکت که قرار است خارج از کشور فعالیت کند، لازم است به ارزهای خارجی در بازار فارکس دسترسی داشته باشد. در صورتی که قیمت آنها به قیمت بازار اسپات وابسته باشد، برنامه ریزی برای هزینه‌ها و درآمد‌ها ممکن است ناپایدار باشد.
  • معاملات اسپات روی برخی از دارایی‌ها و ارزهای دیجیتالی که ارزش نگهداری و هولد کردن ندارند مناسب نیست. بهترین مثال کامودیتی‌ها هستند. در صورتی که نفت خام بخرید، باید به فکر تحویل فیزیکی آن نیز باشید. در فضای ارزهای دیجیتال در صورت هولد کردن توکن‌ها و کوین‌ها، مسئولیت نگهداری امن آنها هم به عهده خودتان خواهد بود.

یکی از پرکاربردترین روش‌های معامله در بازارهای مالی نظیر بازار ارزهای دیجیتال، انجام معاملات اسپات Spot Trading است. این روش معامله به ویژه برای افراد تازه کار و مبتدی بسیار مناسب است. برای اینکه معامله گران در معاملات اسپات بیشترین سود ممکن را از بازار کسب کنند لازم است از مزایا و معایب آن به طور کامل آگاه باشند. تقریبا می‌توان گفت اکثر معاملات در زمینه ارزهای دیجیتال در ایران به صورت معاملات اسپات انجام می‌شود. اما در خارج از ایران معاملات و قراردادهای آتی نیز وجود دارد که امکان حق انتخاب بیشتری به تریدرها می‌دهد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 1 =

Open chat
پشتیبانی صرافی کوینی فا