عرضه اولیه ارز دیجیتال (ICO) چیست؟

عرضه اولیه در ارزهای دیجیتال

توسعه دهندگان یک پروژه از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) با جذب تعدادی از سرمایه گذاران از سراسر جهان هزینه توسعه پروژه خود را فراهم می‌کنند. در ادامه می‌خواهیم به طور کامل با مفهوم ICO در ارز دیجیتال آشنا شویم.

ICO در ارز دیجیتال چیست؟

ICO مخفف عبارت (Initial Coin Offering) است و به طور کلی به روشی گفته می‌شود که بتوان سرمایه سرمایه داران را برای تهیه بودجه پروژه ای در ارز دیجیتال جذب کرد. در این روش توکن‌های مربوط به پروژه قبل از راه اندازی پروژه به فروش می‌رسند.
در ICO در صورت موفقیت پروژه ارزش توکن‌های آن نیز افزایش می‌یابد.
افراد شرکت کننده در ICO از طریق سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم و یا ارزهای فیات مانند دلار یا یورو روی پروژه سرمایه گذاری می‌کنند. این افراد در مقابل سرمایه خود توکن دریافت می‌کنند. ICO‌ها مشابه عرضه اولیه سهام (IPO) در بازار بورس هستند.

عرضه اولیه ارز دیجیتال چیست

بیشتر بخوانید: ارز فیات چیست؟

عرضه اولیه ارز دیجیتالنحوه خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال

معمولا تیم توسعه دهنده یک ارز دیجیتال برای جمع آوری پول از طریق ICO در ابتدا یک وایت پیپر ایجاد می‌کند. در این وایت پیپر مشخص می‌شود پروژه در چه زمینه ای است و پس از اتمام آن قادر است چه نیازی را تامین کند؟ مدت زمان کمپین ICO چقدر زمان می‌برد و چه مقدار پولی برای این پروژه لازم است؟ بنیانگذاران قرار است چه تعداد توکن‌هایی را نگه داری کنند؟
در مدت زمان برگزاری کمپین، افراد علاقمند و یا حامیان پروژه با پول فیات مانند دلار و یا یورو و ارزهای دیجیتال خود مانند بیت کوین و اتریوم برخی از توکن‌های پروژه را می‌خرند. در واقع سکه‌ها تحت عنوان توکن در اختیار خریداران قرار می‌گیرند و مشابه سهام یک شرکت در عرضه اولیه سهام به سرمایه گذاران فروخته می‌شود.
زمانیICO ناموفق خواهد بود که بودجه مورد نیاز پروژه با پولی که جمع آوری شده است تامین نگردد. در این صورت این احتمال وجود دارد که پول سرمایه گذاران به آنها بازگردانده شود. اما در صورت تامین بودجه مورد نیاز، پول جمع آوری شده برای تامین اهداف پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
از آنجا که ICO‌ها هیچ قانون و ضوابطی ندارند، امکان تنظیم قوانین توسط کمسیون بورس و اوراق بهادار(SEC) وجود دارد. برای مثال شرکت سازنده تلگرام از طریق ICO در سال 2018 و 2019 بودجه ای حدود 1.7 میلیارد دلار جمع آوری کرد. اما به دلیل انجام فعالیت غیرقانونی توسط تیم توسعه از سوی SEC به صورت موقت منع گردید. در مارس سال 2020 طی تشکیل دادگاهی در جنوب نیویورک، تلگرام ملزم به برگرداندن مبلغی حدود 1.2 میلیارد دلار به سرمایه گذاران گردید و 18.5 میلیون دلار جریمه مدنی پرداخت کرد.

بیشتر بخوانید: وایت پیپر در ارز دیجیتال چیست؟

تفاوت عرضه اولیه ارز دیجیتال (ICO) و عرضه عمومی‌اولیه (IPO)

روش‌های توسعه و گسترش برای شرکت‌های سنتی بسیار زیاد است. به عنوان مثال یک شرکت می‌تواند با شروع یک کار کوچک به اندازه سودی که از آن کسب کرده رشد کند. در این روش‌ها زمان زیادی برای جمع آوری بودجه مورد نیاز جهت توسعه لازم است. روش دیگر بکارگیری سرمایه گذاران خارجی برای حمایت مالی اولیه است که با واگذاری مقداری از سهام خود بخشی از آن را جبران می‌کنند. سومین روش فروش سهام از طریق IPO است که سهام شرکت را به صورت عمومی‌عرضه می‌کنند تا پول لازم از طریق سرمایه گذران جمع آوری گردد.
IPO‌ها فقط با سرمایه گذاران در ارتباطن، در حالی که ICO‌ها با افراد حمایت کننده ای برخورد داشته باشند که فقط مشتاق سرمایه گذاری در پروژه ای جدید هستند. درICO‌ها تامین کنندگان سرمایه با بازگشت سرمایه خود انگیزه می‌گیرند. به همین خاطر ICO‌ها به فروش جمعی نیز شناخته می‌شوند.
دو تفاوت ساختاری مهم دیگر ICO‌ها با IPO‌ها این است که در ICOها قوانین و مقرراتی وجود ندارد. این به این مفهوم است که هیچ یک از سازمان‌های دولتی نظیر کمسیون بورس و اوراق بهادار روی آن نظارتی ندارند. بنابراین از آنجا که ICO‌ها غیرمتمرکز هستند و هیچ قانون و مقرراتی ندارند از نظر ساختار بسیار آزادتر از IPO‌ها هستند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با اصطلاحات و زبان تخصصی ارزهای دیجیتال

ico ارزهای دیجیتالمزایا و معایب عرضه اولیه ارز دیجیتال

در IPO یا همان عرضه عمومی‌اولیه سرمایه گذاران سهام یک شرکت را در ازای سرمایه گذاری در آن دریافت می‌کنند. اما در ICO هیچ سهمی‌وجود ندارد. در مقابل شرکت‌های ارائه دهنده ICO‌ها بلاک چین معادل یک رمزارز را ارائه می‌دهند. پرداخت در این روش‌ها با ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین و یا اتریوم صورت می‌گیرد. که در ازای آن مقدار زیادی توکن جدید دریافت خواهند کرد.
سرمایه گذاران قطعا می‌دانند یک توکن هیچ ارزش ذاتی در مقابل سهام ندارد.
بنابراین سرمایه گذاران ICO تنها به امید موفقیت پروژه و افزایش ارزش توکن‌های خریداری شده اقدام به سرمایه گذاری می‌کنند. این مهم ترین مزیت ICO به شمار می‌رود.
بسیاری از سرمایه گذاران از طریق ICO‌ها میلیونر شدند. برای مثال در سال 2017 حدود 435 عرضه اولیه رمزارز موفق وجود داشت که هر کدام میانگین حدود 12.7 میلیون دلار کسب درآمد کردند. در نتیجه کل میزان مبلغی که در سال 2017 به دست آمد چیزی معادل 5.6 میلیارد دلار بود. همچنین توکن‌های خریداری شده توسط سرمایه گذاران حدود 12 برابر سود به همراه داشتند.
با رشد عرضه اولیه رمزارزها در بلاک چین، خطرات و چالش‌های غیرقابل پیش بینی هم به وجود آمد. در ICO‌ها کلاهبرداری‌های زیادی هم ممکن است وجود داشته باشد. مبالغی که با کلاهبرداری در ICO از دست رفته اند هیچ گاه قابل برگشت نیستند.
به دنبال افزایش ناگهانی عرضه اولیه رمزارزها در سال 2017 بانک مرکزی چین با اعلام ممنوع بودن ICO‌ها، آنها را برای ثبات اقتصاد کشور زیان آور دانست. بنابراین بانک مرکزی چین استفاده از توکن‌ها را به عنوان ارز ممنوع کرد. و از ارائه خدمات بانک‌ها به ICO‌ها جلوگیری کرد. این کار در نهایت منجر به کاهش ارزش بیت کوین و اتریوم شد. علاوه بر بانک‌ها در سال 2018 گوگل، توییتر و فیس بوک هم تبلیغات عرضه اولیه رمزارزها را ممنوع اعلام کردند.

از آنجا که هیچ تضمینی برای جلوگیری از کلاهبرداری ICO وجود ندارد سرمایه گذاران لازم است:

  1. با مطالعه وایت پیپرها اطمینان پیدا کنند که تیم توسعه دهنده پروژه باید هدف‌های خود را از پروژه در آن به وضوح مشخص نمایند.
  2.  تیم توسعه دهنده پروژه را به طور کامل بشناسند.
  3.  کسب اطمینان از مشروعیت و قانونی بودن ICO‌ها وظیفه سرمایه گذاران است. بنابراین باید به دنبال ضوابط تعیین شده برای ICO‌ها باشند.

ICO ارزهای دیجیتال

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال چیست؟

در این مطلب با مفهوم ICO یا همان عرضه اولیه ارزهای دیجیتال آشنا شدیم و دریافتیم که به منظور جمع آوری بودجه لازم جهت راه اندازی یک پروژه ارز دیجیتال استفاده می‌گردد. که در آن به ازای سرمایه تعداد مشخصی توکن به سرمایه گذاران تعلق می‌گیرد. به منظور خرید ICO سرمایه گذاران باید به طور کامل با فضای ارزهای دیجیتال آشنا شوند. همچنین برای جلوگیری از کلاهبرداری در ICO‌ها نکات زیادی برای سرمایه گذاران وجود دارد که در این مقاله به آنها اشاره کردیم.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 3 =

Open chat
پشتیبانی صرافی کوینی فا